SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Skål 5806021
*
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop:
100 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:15:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 14:59:52
1
100 kr
26/4 19:00:10
2
150 kr
27/4 12:23:20
3
250 kr
27/4 14:48:35
2
250 kr
27/4 14:49:01
2
400 kr
27/4 18:03:55
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
3107 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:33
-
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:56
-
3020 Kaffeservisdelar
25 delar, Upsala-Ekeby, Karlskrona, 10 kaffekoppar..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:53
-
3139 Skål
"Moon", Kartell, Mario Bellini, polykarbonat, märk..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:28
-
3113 Skål
+ askkopp, 2 delar, mässing. Längd: 12-17 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:20
-
9368 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Stengods, Gus..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:57
*
Skål
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 14:59:52 | 1 | 100 kr |
26/4 19:00:10 | 2 | 150 kr |
27/4 12:23:20 | 3 | 250 kr |
27/4 14:48:35 | 2 | 250 kr |
27/4 14:49:01 | 2 | 400 kr |
27/4 18:03:55 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
3107 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:33 -
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:56 -
3020 Kaffeservisdelar
25 delar, Upsala-Ekeby, Karlskrona, 10 kaffekoppar..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:53
-
3139 Skål
"Moon", Kartell, Mario Bellini, polykarbonat, märk..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:28 -
3113 Skål
+ askkopp, 2 delar, mässing. Längd: 12-17 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:20 -
9368 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Stengods, Gus..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:57